A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint meddő párnak tekinthető az olyan pár, amely egy éven át, rendszeres védekezésmentes nemi közösülés után sem érte el a teherbeesést. Nem helyes női meddőségről és férfi meddőségről beszélni. Minden esetben egy pár meddőségéről kell beszélni, mivelhogy csakis együtt alkotnak egyedülálló biológiai egységet, és egy gyermek világrahozatalát számos tényező határozza meg mindkét partner részéről.
Statisztikai szempontból egy pár meddőségének oka 30 % -ban a nő, 30 % -ban a férfi részéről adódik. Az ok 15 – 30 %-ban mindkét partner részéről fennáll, és 10 – 15 %-ban nem diagnosztizálható a meddőség konkrét oka. Idiopátiás (ismeretlen eredetű) sterilitásról van szó. Ezért érthető, hogy a meddőség okainak kiderítése és kezelése a házastársak/partnerek közös érdeke.
A NŐ – a leggyakoribb nőgyógyászati betegségek, mint meddőségi okok
- tubáris okok (a petevezeték elzáródása vagy funkcionális zavara)
- uterális tényezők (a méhnyálkahártya gyulladása és miómák)
- a nemi szervek veleszületett fejlődési rendellenességei
- endometriózis (a méhüregen kívül található méhnyálkahártya, leggyakrabban a kis medencében és a petefészkeken)
- hormonális tényezők (a belső elválasztású mirigyek betegségei, amelyek sterilitásban is megnyilvánulnak)
- genetikai tényezők (genetikai állomány rendellenessége)
- immunológiai tényező (különböző antitestek képződése, például spermák, petesejtek vagy embriók ellen)
FÉRFI – a meddőség leggyakoribb okai
- spermiogram patológia (SPG)
Az SPG-t befolyásoló tényezők:
- belső (genetikai és immunológiai faktorok, a nemi szervek veleszületett fejlődési rendellenességei, hormonális zavarok, a herék leszállásának elmaradása, spermium-termelődési zavarok, stb.)
- exogén (kipárolgás, kemizáció – rovarirtó-, gyomirtó-, növényvédő szerek; radioaktív és mikrohullámú sugárzás és nehézfémek; civilizációs hatások – életmód, a dohányzás, elhízás, kábítószerek, … által megzavart életkörnyezet)