Petefészek ciszták punkciója
Minimálisan invazív beavatkozásról van szó, mely vagy teljes érzéstelenítésben, vagy lokális érzéstelenítés mellett zajlik. Ún. funkcionális, vékonyfalú ciszták esetében alkalmazott, amelyek a konzervatív kezelésre nem reagálnak. Kizárólag a tumormarkerek elemzésének és a petefészek ciszta színes Doppler-ultrahang vizsgálat eredményeinek kézhezvétele után végezhető el.
Ultrahangos ellenőrzés mellett a hüvelyfalon át történő beszúrással a petefészekből kiszívjuk a ciszta tartalmát, melyet diagnosztikai laboratóriumba küldünk citológiai vizsgálatra. Minimálisan lépnek fel komplikációk, leggyakrabban enyhe alhasi fájdalmak és enyhe folyás.
Méhnyak tágítása (dilatációja) és frakcionált küret
A tágítást és küretet általában azzal a céllal végezzük, hogy meghatározzuk a rendellenes vérzés okait. A leggyakoribb okok az alábbiak:
– miómák
– polipok a méhnyálkahártyán
– méhnyálkahártya rendszertelen megvastagodása
– vetélés
– méhnyálkahártya daganatos megbetegedései
A dilatációt és küretet némely esetben a vérzés megállítása érdekében végezzük. A dilatáció és küret nem javasolt, amennyiben fertőzés áll fenn a kismedence területén. A beavatkozás teljes érzéstelenítésben történik, kb. 10 percig tart.
Először fertőtlenítjük a méhszájat, utána speciális fogóba fogjuk a méhnyakot és fém tágítóval kitágítjuk a méhnyak csatornájának átjárhatóságát. Kürettel külön mintákat veszünk a méhnyak és a méhüreg szövetéből is. Ezeket szövettani vizsgálatra küldjük.
Az eredmények leghamarább 14 nap után állnak rendelkezésre.
Rövid lábadozási idő után a páciens kísérettel otthonába visszatérhet.
Kímélő életvitelt szükséges betartani:
– korlátozni a fürdést (csak zuhanyozás)
– legkevesebb 2 hétig korlátozni a nemi érintkezést
A komplikációkat az alábbiakra osztjuk: korai (vérzés, alhasi fájdalom, méhnyak sérülése, méhfal átszúrása, kismedence szerveinek sérülése) és késői (leggyakrabban fertőzések).
Méhnyak polip eltávolítása
A beavatkozásnál eltávolítjuk a méhnyak felületén vagy csatornájában található kinövést, amely kényelmetlenséget okoz, leggyakrabban gyenge folyás formájában, lehet ez spontán, vagy együttlét után.
Teljes érzéstelenítésben végezzük, mert az esetek többségében a méhnyak csatorna dilatációjával és küretével összekötött. A beavatkozás kb. 10 percig tart.
A méhszáj fertőtlenítése után a polipot érfogóba fogjuk és leszedjük az alapját, vagy csipeszbe fogjuk és levágjuk az alapjáról. Szövettani vizsgálatra küldjük. Az eredmény leghamarább 14 nap után áll rendelkezésre. A beavatkozás után a női páciensnek nem kell betegszabadságot kivenni, a vérzés általában minimális.
Konizáció LEEP hurokkal
A beavatkozásnál a méhnyak felületéről eltávolítjuk a kóros sejteket tartalmazó szövetet a kimetszett kúp síkján. A beavatkozás diagnosztikai, viszont az esetek többségében terápiás jellegű is, mivel gátolja a kóros folyamat további fejlődését. Teljes érzéstelenítésben végezzük, az időtartam max. 15 perc.
A méhszáj fertőtlenítése, a méhnyak beállítása és fixálása után, a felületéről egy speciális acél hurok (LEEP hurok) segítségével, mely nagyfrekvenciás árammal táplált kacs, kimetsszük a kórosan elváltozott szövet mintáit. A vérzést acél golyó segítségével állítjuk meg, mely kíméletesen égeti meg a vérző ereket és szöveteket. Az így kinyert anyag szövettani vizsgálatra kerül. Az eredmények leghamarább 14 nap után állnak rendelkezésre.
A beavatkozás után főleg kerülni kell a fizikai megterhelést, amely újbóli vérzést eredményezhetne a műtéti seb aljából, ill. fertőzéshez vezethetne. Fontos, hogy ne használjon tamponokat, személyes higiéniában a zuhanyozást részesítse előnyben, 4 hétig kerülje az együttlétet.
Hiszteroszkópia (méhtükrözés) diagnosztikai és műtéti
Ez a diagnosztikai eljárás lehetővé teszi, hogy megvizsgáljuk a méhnyakcsatornát és főként a méhüreget. A méh leggyakoribb fejlődési zavarairól van szó, összenövések, miómák, nyálkahártya polipok, endometrium rendszertelenségei. Ez a műtéti beavatkozás lehetővé teszi, hogy eltávolítsuk a polipokat, miómákat, megzavarjuk a méhűri összenövéseket.
Javallatok:
– sterilitás
– ismételt vetélések
– patológiai folyamat gyanúja a méhüregben
– méhen belüli fogamzásgátló eszköz eltávolítása
– vérzés klimax időszakában
A beavatkozást teljes érzéstelenítésben végezzük, időtartama átlagosan 20 perc.
A méhszáj fertőtlenítése, a méhnyakcsatorna kitágítása után bevezetjük a hiszteroszkóp optikáját a méhüregbe. A képet kamera segítségével vetítjük ki a képernyőre, ahol az operatőr részletesen kiértékeli a leletet, megfigyeli a polipok, miómák jelenlétét, a nyálkahártya érképét, a petevezetékek csatlakozását a méh sarkaiban. Amennyiben erre szükség van, a méhüreget kürettel tisztítjuk ki, vagy speciális hurokkal /reszekciós/.
Az így kinyert anyagot szövettani vizsgálatra küldjük, az eredmények leghamarább 14 nap után állnak rendelkezésre.
A beavatkozás után előforduló leggyakoribb komplikációk a méhnyak, ill. méhüreg sérülése, vérzés és gyulladás, viszont ezek nem gyakoriak. A beavatkozás után kíméletes életvitelt kell folytatni, személyes higiéniában a zuhanyzást részesíteni előnyben, tamponokat nem használni, 3-4 hétig kerülni az együttlétet.
Az egyes beavatkozások árjegyzékét megtalálja itt vagy forduljon szakembereinkhez, akik szívesen szolgálnak az összes fontos információval.